
World Drone Pilots Organization (WDPO) jest organizacją NON-PROFIT utworzoną w celu reprezentowania interesów pilotów i operatorów dronów.
Celem WDPO jest:
- harmonizacja i standaryzacja procesu wydawania zezwolenia na latanie UAV / RPAS na całym świecie,
- współpraca z organami prawodawczymi w zakresie tworzenia regulacji związanych z użytkowaniem platform bezzałogowych,
- działalność na rzecz ratownictwa i ochrony ludności,
- działalność w zakresie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów
zbrojnych i wojen w kraju i za granicą - działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz
rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce
gospodarczej, - działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
- stymulowanie zrównoważonego rozwoju technologii dronowych,
- wspieranie sportu związanego z dronami,
- rozwój nauki i nowoczesnych technologii,
- podnoszenie bezpieczeństwa w zakresie korzystania z Bezzałogowych Statków Powietrznych,
- autoryzacja rekordów świata,
- działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa
przyrodniczego, - działalność związana z popularyzacją oraz promocją wykorzystania nowoczesnych technologii w tym dronów do zadań związanych z ochroną środowiska,
WDPO jako organizacja reprezentująca interesy operatorów dronów, ośrodków szkoleniowych, producentów dronów, firm wykorzystujących drony w sposób komercyjny prowadzi dialog z organami państwowymi i międzynarodowymi takimi jak EuroCAE (WG73, WG93) Jarus, DG Move, których zadaniem jest tworzenie regulacji prawnych w zakresie bezzałogowych statków latających. Sytuacja, w której przepisy są tworzone wyłącznie przez wysokich urzędników europejskich (bez głosu podmiotu reprezentującego interesy pilotów dronów), jest niebezpieczna dla branży, ponieważ może prowadzić do barier, które uniemożliwiają dalszy rozwój dronów w Europie i na świecie.
WDPO wydaje licencje na drony z wpisami odzwierciedlającymi kompetencje posiadane przez ich posiadaczy. Licencje nie są uprawnieniami lotniczymi w rozumieniu przepisów prawa lotniczego. Licencja jest zaświadczeniem posiadanych kompetencji. Licencje plastikowe posiadają indywidualny numer seryjny oraz kod QR, co pozwala na identyfikację operatora w internetowej bazie danych - umożliwia to szybką weryfikację posiadanych uprawnień. WDPO udostępnia mapę firm zajmujących się technologiami bezzałogowymi dzięki czemu w łatwy sposób można odnaleźć potencjalnych partnerów branżowych.